نشت مدیرکل ثبت احوال استان کرمان با اصحاب رسانه

برگزاری جشنواره غذا در مجموعه ثبت احوال استان
دی ۱, ۱۳۹۸
جشن روز ملی ثبت احوال در کرمان برگزار شد
دی ۷, ۱۳۹۸

نشت مدیرکل ثبت احوال استان کرمان با اصحاب رسانه

مدیرکل ثبت‌احوال استان کرمان خبر داد؛
امیرعلی و فاطمه در صدر اسم‌های انتخاب‌شده در استان کرمان در ۹ ماهه امسال
مدیرکل ثبت‌احوال استان کرمان بر حفظ اصالت ایرانی اسلامی در نام‌گذاری برای فرزندان تأکید کرد و گفت: نام‌های امیرعلی و فاطمه در صدر اسم‌های انتخاب‌شده در استان کرمان در ۹ ماهه امسال بوده است.
به گزارش کرمان روابط عمومی اداره کل ثبت احوال استان کرمان، محمدقاسمی پیش از ظهر امروز در نشست خبری به مناسبت هفته ثبت احوال با اشاره به اینکه سوم دی‌ماه صد و یکمین سالروز بنیان‌گذاری سازمان ثبت‌احوال است، افزود: سازمان ثبت‌احوال در ۱۰۱ سال قبل با صدور اولین سند هویتی کار خود را آغاز کرده و در استان کرمان نیز ثبت‌احوال در تاریخ ۲۷ شهریور ۱۳۰۶ آغاز به کارکرده است.
وی افزود: در حال حاضر تا پایان آذرماه امسال جمعیت استان کرمان ۳ میلیون و ۲۸۰ هزار و ۶۳۴ نفر بوده که ۵۱ درصد از این جمعیت که معادل یک‌میلیون و ۶۶۱ هزار و ۷۲۸ نفر است را مردان و ۴۹ درصد آن معادل یک‌میلیون و ۵۹۱ هزار و ۶۱۴ نفر را زنان تشکیل داده‌اند.
قاسمی بابیان اینکه از حیث جمعیتی استان کرمان رتبه نهم کشور را به خود اختصاص داده است بیان کرد: بیشترین جمعیت استان به ترتیب مربوط به شهرستان‌های کرمان، سیرجان، رفسنجان، جیرفت و بم و کم‌ترین جمعیت مربوط به شهرستان‌های کوهبنان، فاریاب، رابر، انار و ارزوئیه است.
وی بابیان اینکه ۳۷ هزار و ۵۹۳ واقعه ولادت در ۹ ماهه امسال در استان کرمان ثبت‌شده که ۱۲ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش داشته است گفت: هم‌چنین طی این مدت ۱۰ هزار و ۳۰۱ واقعه فوت در استان ثبت‌شده که نسبت به مدت مشابهِ سال گذشته ۹ درصد افزایش داشته است.
مدیرکل ثبت‌احوال استان کرمان بابیان اینکه نرخ رشد جمعیت استان کرمان ۱٫۳ درصد و کشور ۱٫۲ است، افزود: بیشترین نرخ رشد جمعیت در شهرستان‌های رودبار جنوب، قلعه گنج، کهنوج، عنبرآباد و نرماشیر بوده و کمترین نرخ رشد جمعیت مربوط به بردسیر، کوهبنان، بافت، رابر و بم است.
قاسمی خاطرنشان کرد: کرمان هفتمین استان جوان کشور بعد از استان‌های سیستان و بلوچستان، هرمزگان، بوشهر، کهگیلویه و بویراحمد، قم و گلستان است.
وی در ادامه گفت: در ۹ ماهه سال جاری بیشترین نام در استان کرمان برای پسران “امیرعلی” انتخاب‌شده و بعدازآن علی، امیرحسین، ابوالفضل و حسین بیشترین فراوانی را دارد و برای دختران نام “فاطمه” رتبه نخست را دارد و بعدازآن حلماء، زهرا، فاطمه زهرا و رقیه بیشترین انتخاب بوده است.
وی در ادامه به صدور کات ملی هوشمند اشاره و بیان کرد: از دو میلیون و ۳۲۷ هزار و ۵۴۸ نفر واجد شرایط دریافت کارت هوشمند ملی در استان کرمان ۹۰ درصد کارت ملی هوشمند دریافت کرده‌اند.
قاسمی با تأکید بر اینکه شناسنامه در ۱۵ سالگی باید عکس‌دار و در ۳۰ سالگی مجدداً با عکس روز، تعویض شود افزود: تاکنون ۵۰ درصد شناسنامه‌های استان مکانیزه شده و به‌منظور برون‌سپاری خدمات، کار به ۹۰ دفتر پیشخوان در استان واگذارشده است.
وی با اشاره به اینکه شناسنامه‌های جدید ضریب امنیت بالاتری دارد تأکید کرد: شهروندان اسناد هویتی خود را امانت و ضمانت نزد هیچ دستگاه و بخش خصوصی نگذارند و در نگهداری اسناد هویتی خود دقت لازم را داشته باشند.
مدیرکل ثبت‌احوال استان کرمان بیان کرد: مهلت ثبت ولادت ۱۵ روز بعد از واقعه و ثبت وفات ۱۰ روز بعد از فوت است و شهروندان در صورت نیاز به مشاوره و داشتن سؤال می‌توانند با شماره گویا۱۵۱۰ ثبت‌احوال تماس بگیرند و هم‌چنین شهروندان می‌توانند نظرات، پیشنهاد و انتقادات خود را به سامانه پیامکی ۱۰۰۰۱۵۱۰ ارسال کنند.
Powered by WPeMatico

سیستم نظردهی برای این مطلب توسط مدیریت بسته شده است.